Gündem Hadrianapolis Antik Kenti

Gündem Hadrianapolis Antik Kenti
25.09.2018 11:10

Gündem Hadrianapolis Antik Kenti

Belediye Başkanımız Mustafa YARKAN, beraberinde İlçe Kaymakamı Sayın Hüseyin Remzi KONAK, İl Kültür Turizm Müdürü İbrahim ŞAHİN, Hadrianapolis Antik Kenti kazı sorumlusu Karabük Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Dç. Dr. Ersin ÇELİKBAŞ ile birlikte Karabük Valisi Sayın Kemal ÇEBER’i makamında ziyaret etti.

Ziyarette Hadrianaupolis Antik Kenti çalışmalarında ortaya çıkarılan kilise, hamam gibi kalıntıların bir sponsor aracılığıyla kapatılarak turizme hızlı bir şekilde açılması konusu görüşüldü. Ayrıca Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından 2018 Yılı Proje Teklif Çağrısı kapsamında turizm altyapısının geliştirilmesi amacıyla gerçekleştirilecek olan “Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı”na Hadrianaupolis Antik Kenti için hazırlanan proje sunumu yapıldı.

Hadrianaupolis antik kentinin Hristiyanlık dünyası için çok önem arz eden kent olduğunu ve Hadrianaupolisin Batı Karadeniz bölgesinin en önemli Arkeolojik konumuna sahip olduğunu belirten Karabük Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Dç. Dr. Ersin ÇELİKBAŞ,  antik kentte yapılan çalışmalar ve Jeoradar ile belirlenen alanda yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan yapılarla ilgili bilgiler aktardı.

Belediye Başkanımız Mustafa Yarkan’da, Hadrianaoupolis antik kentinde biran önce peyzaj çalışmaları ve gezinti alanlarıyla ilgili çalışmaların yapılıp turizme açılması gerektiğini belirtti. Vali Çeber’de antik kentin önemini bildiğini ve daha önceki görev yaptığı yerlerde de antik kentlerle yakinen ilgilendiğini belirterek bu önemli yerin korunması ve turizme kazandırılması gerektiğini, başta Eskipazar ve Karabük’ün  büyük bir değeri olduğunu vurguladı.