Get Adobe Flash player

İHALE İLANLARI

Oturum Aç

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Beni HatırlaŞifremi Unuttum

Hesap Oluştur!

Canlı Yayın


eskipazargenel1 

Eskipazar’ın uygarlıkların beşiği diyebileceğimiz çok eskilere dayanan köklü bir tarihi dokusu bulunmaktadır. Bilinen tarihi Gasgaslar ile başlar. daha sonra bölge 1300 yıllarda Hitit egemenliğine girmiştir. Hitit Devletinin yıkılmasıyla Kuzey Anadolu’ya gelen Paflagonyalılar, sırasıyla Frigya, Kimmer, Lidya ve Persler’in egemenliği altında yaşamışlardır. Büyük İskender’in Anadolu’ya girmesiyle Pers hakimiyeti sona ermiş ve bölgede Helenistik Dönem başlamıştır.

 

Bölge, M.Ö 1. y.y. da Roma İmparatorluğu hakimiyetine girmiştir. Bu dönemde Eskipazar da bulunan Hadrianoupolis önemli yerleşim merkezleri arasında yer almıştır. Roma İmparatorluğu’nun bölünmesiyle (M.S.395) Anadolu, Doğu Roma İmparatorluğu’nun egemenliğine girmiş bu dönemde Hadrianapuolis dinsel açıdan büyük önem kazanarak piskoposluk olmuştur.

 Hadrianoupolis (Eskipazar) kentini içine alan Paflagonya bölgesinde Emir Karatekin’in önderliğindeki Selçuklular Romalıları yenerek bölgeye Viranşehir adını vermişlerdir. Bu tarihten itibaren yörenin  Türkleşmeye başladığı görülür. Çandırlar, Tamışlar, Bayındır, Kargın, Yürecik, Salmanlar ve Sallar gibi Türk boylarının adlarına rastlamaktayız.. Selçukluların Moğollar’a yenilmesinden sonra Candaroğulları’nın eline geçen Viranşehir, Yıldırım Beyazıt’ın Candaroğluları Beyliğini Osmanlı devletine katması ile Osmanlı Devleti sınırları içine girmiştir.

 1826 yılında ise Viranşehir Sancağı, içinde Eskipazar’ında bulunduğu Viranşehir ve Bolu Sancağı olmak üzere iki sancağa ayrılmıştır. 1845’te ise Abdülmecit tarafından kasaba teşkilatı kurulmuş ve  Mecidiye adı verilmiştir.

 

Antik çağlardan itibaren burada kurulan pazardan dolayı II.Meşrutiyetten sonra buradaki yerleşim yeri Eskipazar adını almış ve  1945’te ilçe yapılarak Çankırı iline bağlanmıştır. 1945 yılında İlçe Merkezi olan Eskipazar’da 1946 yılında ise Belediye teşkilatı kurulmuştur. 1995’te Karabük ili teşkil edilirken Eskipazar ilçesi de Çankırı ilinden alınarak Karabük ilinin bir ilçesi haline getirilmiştir.

 eskaltin

Altınşehir Eskipazar Tabelası

Eskipazar Belediyesi ilçe girişine dev bir “Altın Şehir Eskipazar” tabelası koydurarak bir ilke daha imza atmıştır. Belediyemiz, Aslanlar rampası aşağısında yol üzerinde yer alan tepelik alanda tabela çalışması yaparak 2014 yılı Kurban Bayramı öncesinde Eskipazar’a gelenleri “Altın Şehir Eskipazar” tabelasıyla karşılamıştır. Şehrimizin kimliğini yansıtan tabela, metal harflerden oluşmakta 1.5 metre yerin altına gömülen tabela, 1 metre de yerin üzerinde betona yerleştirilmiştir.

Tarihteki 16 Türk devletinin bayraklarının da yer aldığı dev “Altın Şehir Eskipazar” tabelası ışıklandırma sistemiyle geceleri de okunabilmektedir. 

Altınsehir1 Altınsehir2Altınsehir3

Bu sayfayi arkadasiniza önerin! Sayfayi Yazdir