Get Adobe Flash player

İHALE İLANLARI

Oturum Aç

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Beni HatırlaŞifremi Unuttum

Hesap Oluştur!

Canlı Yayın

NİKAH BAŞVURUSUNDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Müracaat için çiftlerden birinin Eskipazar Belediyesi sınırları içerisinde ikamet etmesi yeterlidir.
(Çiftlerden biri veya her ikisi de Eskipazar dışında ikamet ediyorsa, bağlı bulundukları Belediyenin Evlendirme Memurluklarından İzin Belgesi getireceklerdir.)

1-NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ: Nüfus Müdürlüklerinden alınacaktır.
(Eskipazar Nüfus Müdürlüğünden alınabilir.)

2-VESİKALIK RESİM (6 ADET): 2 adet’i Evlenme Beyanlarına yapışacak, 3 adet’i müracaat sırasında getirilecektir. Resimler Evlenme Yönetmeliğine uygun, (Baş örtülü resimler alın ve çene açıkta olmak şartıyla) renkli ve son 6 ay içinde çektirilmiş olacaktır. Fotokopi resimler kabul edilmeyecektir.

3-EVLENME BEYANI (2 ADET): Birimimizden temin edilip her ikisi de resimli olarak doldurularak çiftlerin bağlı bulundukları Mahalle Muhtarlarına, Resmi Kurum amirlerine, Evlendirme memurlarına, Noter ve Konsolosluklara onaylatılacaktır. a-Beyanlar doldurulurken silinti ve karalama yapılmayacak, yanlışlık olduğu takdirde üstü çizilerek beyan sahibi tarafından düzeltilip imzalanacaktır.

b-T.C. Kimlik Numaraları Nüfus Kayıt Örneklerinden yazılacaktır.
c-Doğum tarihleri gün, ay ve yıl olarak yazılacaktır.
d-Medeni hal bölümüne Bekar, Dul veya Boşanmış şeklinde uygun olan yazılacaktır. Dul ise eşinin ölüm tarihi, boşanmış ise boşanma kararının kesinleşme tarihi gün - ay - yıl olarak yazılacaktır.
(Kadın dul veya boşanmış ise, evlenebilmesi için 300 günlük İddet Süresinin geçmesi gerekmektedir.
Bu süre geçmemiş ise, iddet süresinin kaldırılması için Aile Mahkemesinden Mahkeme Kararı getirilecektir.)

4-NÜFUS CÜZDANI: Müracaat sırasında aslı ve arkalı önlü fotokopileri getirilecektir. Resimsiz Nüfus Cüzdanı kabul edilmeyecektir.

5-SAĞLIK RAPORU VE TALASEMİ (Akdeniz Anemisi) TESTLERİ: Türk Medeni Kanunu’nun 136. maddesi gereği, 1593 sayılı Umumi Hıfzısıhha Kanunu’nun 123 ve 124. maddelerinde belirtilen çiftlerin evlenmeye engel hastalığı bulunmadığını gösterir (Kan Grubu, Hepatit B-C, Frengi ve AIDS) laboratuar testlerini tüm Kamu Kurum ve Kuruluşlarına bağlı hastanelerde, Kamu yararına çalışan Vakıf ve Derneklere ait Sağlık Kurum ve Kuruluşlarında yaptırabilecek, alınacak olan test sonuçlarını her ilçe için yetkili AÇS/AP Merkezlerinde Rapor haline getirilecektir. (Raporlar resimli ve mühürlü olacaktır.) Kadının 50 yaş üzerinde olması halinde veya cerrahi menopoz sonrası (ameliyat raporunun ibrazı halinde) Akdeniz anemisi taraması yapılmasına gerek yoktur.

EK BİLGİLER:
EVLENME YAŞI: 18 yaşını doldurmuş herkes başka bir kimsenin iznine bağlı olmaksızın evlenebilir.

Yaşı Küçük Olanlar;
a-17 yaşını  doldurmuş kız veya erkeklerin evlenebilmesi için, beyanda Yasal Temsilcinin İzni bölümüne Anne ve Baba veya Vasi imzası ile adı-soyadı yazılarak Muhtar veya Notere onaylatılacak, Nüfus Cüzdanı fotokopileri başvuru sırasında getirilecektir. Anne veya Babadan biri ölmüş ise Nüfus kaydı ile belgelenecektir.
b-16 yaşını doldurmuş erkek veya kadının evlenebilmesi için Mahkeme Kararı getirmesi gerekmektedir.
 

Evlendikten sonra, önceki soyadını evlilik soyadı ile birlikte kullanmak isteyenler;
4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 187. Maddesi uyarınca, Birimimizce verilen 2 adet dilekçeyi dolduracaklardır.
YABANCI UYRUKLU: Bağlı bulunduğu Konsolosluktan alacağı Türkçe Bekarlık Belgesini (Çok dilli ve Apostille belgeler hariç) Türk Dışişleri Bakanlığı’na tasdik ettirerek Pasaport aslı ve fotokopileri (Noter Tastikli) ile birlikte getireceklerdir. Çiftler Türkçe bilmiyorlarsa müracaat sırasında ve nikahta tercüman bulunduracaklardır. Birimimize verilen bütün dilekçeler dolmakalem veya pilot kalemle doldurulacaktır.

Bu sayfayi arkadasiniza önerin! Sayfayi Yazdir