Get Adobe Flash player

İHALE İLANLARI

Oturum Aç

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Beni HatırlaŞifremi Unuttum

Hesap Oluştur!

Canlı Yayın

KÜLTÜREL YAŞAM

                          KÜLTÜREL YAPI
İlçenin Genel Kültür Dokusu : 
İlçemiz ve köylerinde Türk Milli kültürü yaşanmaktadır. Sanayileşmenin ve teknolojik gelişmelerin etkisi dışında kalmış  olan İlçemiz ve köyleri genel olarak, kapalı toplum özelliği taşımaktadır. Bu durumun tabii neticesi olarak, İlçemiz köylerinde milli gelenekler toplum hayatına hakim bir haldedir. İlçemize bağlı köylerimizde halen köy odaları bulunmakta, geleneksel Türk misafirperverliğinin en güzel örnekleri bu köy odalarında  sergilenmektedir. Odalar, sosyal olayların tartışıldığı, düğün nişan, dini bayramlarda çok sayıda insana hizmet etmeğe elverişli mekanlar olarak kullanılmaya devam edilmektedir. Dini inançlar halkın hayatını yönlendirici büyük bir güçtür. Anadolu'nun fethinden bu güne kadar düşman işgaline uğramamış, milli kültürümüzün yaşatıldığı ender İlçelerden birisidir. Büyüklere saygı, küçüklere şefkat ve  sevgi yanında sosyal yardımlaşma halen yaşanmaktadır. Gelenek ve göreneklerimizden fazla değişim olmamıştır.  Örneğin hala kadınlarımız yoldan geçen bir erkeğin yolunu kesmemek için bekler, erkek geçtikten sonra yoluna giderler. İlçe ve  köylerin ortak mallarının yapılmasında, onarılmasında, tamirinde imece usulü ile çalışma elbirliği yaparak işi bitirme, onları koruma, gözetleme halen devam etmektedir, yardımlaşma ve dayanışma sürdürülmektedir. Bu  durumun tabii neticesi olarak, gelenek ve  görenekler, adet ve  ananeler toplum hayatında hakim bir haldedir.
           İlçemiz ve köylerinde, Ramazan ayında ‘oruç açtırmak’ bir gelenek halini almıştır, ulaşım araçlarının az olduğu dönemlerdeki  köy odalarında misafir ağırlamanın yerini, bugün oruç açtırma  almıştır. Her yıl Ramazan ayında her hane sahibi sıra ile,  gücü nispetinde misafir çağırarak  oruç açtırma adı  altında bir akşam yemeği verir. Nüfusu az olan köylerimizde oruç açtırmaya köyün hepsi çağrılır. Kadınlar oruç açılan evde, erkekler ise genelde Cami ile bitişik olan odada oruç açarlar. Oruç açma organizasyonu köyün özelliğine göre sıra ile yapılır.
           Eskipazar çevresinde, özellikle köylerde rastlanan güzel geleneklerden biri de Cuma Yemekleridir. Her Cuma öğlen saatlerinde Cami de yemek verilir. Özellikle köye gelen misafirler için hazırlanan yemek verme işi  köyde sırayla her ev tarafından yapılır.
           Dini ve milli bayramlarımız İlçe ve köylerimizde, yurdumuzun her yerinde  olduğu gibi dini ve  milli bayramlarımız  büyük bir coşku, heyecan ve kaynaşmaya sahne olur.
           Dini bayramlarımızın arifesinde ‘ziyrat’ adı verilen dini merasim yapılır. Burada tüm koşuların katılmasıyla her evden gelen helva ve  ekmekler bira araya toplanır, buradan toplanan  ekmek ve helvalar karıştırılarak toplananlara çocuklara öncelik verilerek dağıtılır. Kur’an-ı Kerim ve dualar okunur. Aynı gün  mezarlıklar ziyaret edilir, dualar okunur. Bayram namazlarına  yediden yetmişe  herkes katılır. Bayram namazlarından sonra  camii önünde  büyükler sıra  olur, küçükler büyüklerin öperek bayramlarını kutlarlar, bayramlaşmadan sonra, hangi mahallede yemek verileceği camii önünde halka duyurulur ve o  mahalleye topluca gidilerek bayram yemeği yenir. İlçe 5 mahalleden oluşmaktadır. Bayramın ilk iki günü her mahallede yemek verilir.Yemek veren mahallede bulunanlar kendileri yemek yemez, diğer mahalleden gelen misafirlere ikramda bulunurlar. Buna yemek nöbeti denilir. Bayram nöbeti olan mahallede yemek nöbeti olan mahalleden biri yemek yerse köy çeşmelerindeki oluğa atılır.
           Eş, dost, hısım, akrabanın bu yemeklerde bir araya toplanmasına özen gösterilir. Bayramlarda kimse işe gitmez, eş-dost ile bayramlaşmalar birkaç gün devam eder. Milli bayramlarımızda da bayram yerlerinde toplanıp, kutlama törenini seyrederler.
            Her yıl 6 Mayıs Hıdırellez günü için köy halkı birkaç gün evvelinden hazırlığa başlar. Köyden bol miktar para ve yumurta, pirinç, bulgur, fasulye, nohut, soğan gibi yiyecekler toplanır, yemek yapmak için hazırlanır. Kurban kesmek isteyenler bir gün önceden keser. Toplanan parayla da eksik yiyecekler alınır.
            6 Mayıs sabahı köyün kadın ve erkekleri bir arada toplanıp yemek yapmağa başlarlar. Öğlene kadar çok çeşitli yemekler toplanır. Öğlene kadar Mevlid-i Şerif okunur ve tüm köylü yemeği hep beraber orada yer ve dua eder.
            Halkımızda bayram günleri vatan, millet, bayrak sevgisi  ön plandadır. O gün hep bu duygularla yaşanır.
            İlçemiz ve köylerinde yağmur yağmadığı yıllarda çıkılan ‘Yağmur Duası’ geleneği giderek yağsın yağmasın, her yıl  yapılır hale gelmiştir. Bu duada topluca namaz kılınır, Kurban kesilir, kurban eti ile pilav yapılarak beraberce yenir. Yağmur duaları öteden beri halkın ziyaret  ettiği türbeler olup, el avuçları aşağıya çevrili olarak dualar yapılır.
            İlçemiz ve köylerinde ölen her kişi için cenaze töreni  düzenlenir. Ölen  kişinin çocukları, ailesi  ve  yakın akrabaları yanında olursa cenazesi hemen defnedilir. Eğer ölen kişinin çocukları, ailesi  ve yakın akrabalarından bir kısmı gurbette ise haber verilir ve  cenaze bekletilir. Ertesi günü defnedilir. Genellikle  kadınlar ölüye ağlarlar ve ağıt söylerler, bunlar ölen kişinin annesi, eşi, çocukları, kardeşi olabileceği gibi ölüye yakın akrabası olan  başka kadınlarda olabilir. Aileden olan kadınlar acılarını belirten çeşitli hareketler yapar, ellerini dizlerine göğüslerine vurarak oh, ah gibi acılarını dile getirirler. Ölü evinde toplanan erkek ve kadınlar ölenin iyi huylarını ve özelliklerini anlatırlar. Ölen kişiler evlerinin önünde salaca tahtası denilen tahta üzerinde yıkanır, cenaze yıkandıktan sonra, cenaze namazının kılınacağı camii önündeki musalla taşının üzerine konulur. Cenaze genellikle öğle ve ikindi namazlarını müteakiben kılınan cenaze namazından  sonra defnedilir.
           Cenaze ölenin yakınları tarafından mezara indirilir. Cenazenin altına ince toprak serpilerek biraz sağ tarafa çevrili şekilde  toprağa konur,üzerine ağaç veya betondan yapılmış düzenli  kalıplar konulduktan sonra toprak atılmaya başlanır.Mezarlığa çıkan herkes toprak atar.Toprak atılmaya başlayınca Kuran okunur, dua edilir ve  kalabalık dağılır. Cenazeye katılanlara komşular tarafından hazırlanan yemekler verilir. Ölenin ruhu için yedi ve elli ikincisi günleri mevlit okutulup dualar edilir. Mevlide katılanlara yemek verilir. Ölen kişi için ilk dini bayramın arifesinde komşulara helva ekmek dağıtılır.
Kütüphaneler   :
İlçemizde Kültür Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren 1 Adet İlçe Halk Kütüphanesi bulunmaktadır. İlçemiz Halk Kütüphanesinde 1 Memur, 1 Hizmetli görev yapmaktadır. Halk Kütüphanesi Nisan 1996 tarihinden itibaren ise Belediyenin Binasında hizmetlerini sürdürmektedir. Sağlıklı hizmet verebilmesi için bir kütüphane binasına ihtiyaç vardır. Önerilen kültür sitesi bu işlevi de gerçekleştirebilecektir.
Basın Yayın İletişim   :
İlçemizde Yerel ve Ulusal Basın (TV-Radyo-Gazete vs gibi) büroları ve temsilcileri yoktur. Ancak haftalık Yöremiz Eskipazar isimli bir gazete çıkarılmaktadır.Sonuç İlçe Kültür Mirası ve Kültür Sitesi :           İlçemiz kültürel açıdan önemli bir mirasa sahiptir. Eskipazar ilçesi son derece önemli bir tarihsel mirasa sahip ilçe olmasına, antik Hadrianapolis Kenti kalıntıları başta olmak üzere Roma ve Bizans dönemlerinden, Selçuklu döneminden, Osmanlı döneminden kalma kültürel mirasın kalıntılarını bünyesinde barındırmasına rağmen bu potansiyeli yeterince değerlendirememektedir. İnsanlığın ortak malı olan bu miras göz göre göre yok olup gitmektedir. Önemli kalıntılar ya bir köyün camisinin önünde, veya bir evin bahçesinde, veya bir evin temelinde yer almakta, bazen da bu tarihi kalıntıların içi altın olabilir şüphesiyle cahilcesine ve insafsızcasına parçalanmaktadır.
            İlçemizde İlçe Milli Eğitim müdürlüğüne tahsis edilmiş olup kullanılmayan eski hükümet binasına müze yapılması sonucu hem bu tarihi kalıntılar yok olmaktan kurtarılıp korumaya alınacak hem de bölgemiz ve ülkemiz turizminin hizmetine sunularak önemli kazanımlar sağlanacaktır. Başlatılacak olan kazı çalışmaları gibi bilimsel çalışmalara da nezaret edecek olan Eskipazar Antik Müzesi bölgemiz ve ilçemiz için önemli bir hizmet olacağı gibi ülke kültürü ve turizmi için de önemli bir kazanım olacaktır.
            İlçemiz Halk Kütüphanesinde 1 Memur, 1 Hizmetli görev yapmaktadır. Halk Kütüphanesi Nisan 1996 tarihinden itibaren ise Belediyenin Binasında hizmetlerini sürdürmektedir. Sağlıklı hizmet verebilmesi için bir kütüphane binasına ihtiyaç vardır.
            Önerilen kültür sitesi bu işlevi de gerçekleştirebilecektir
 

 

Bu sayfayi arkadasiniza önerin! Sayfayi Yazdir