Get Adobe Flash player

İHALE İLANLARI

Oturum Aç

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Beni HatırlaŞifremi Unuttum

Hesap Oluştur!

Canlı Yayın

                              

Anıtkabir Maketi 
   
    ANITKABİR’İN MİHENK TAŞI :  SARI TRAVERTEN    
 

     Eskipazar sarı traverten maden ocakları Eskipazar’ın Güneybatı istikametinde Çaylı –Budaklar köyleri sınırı içinde bulunan kaya dibi mevkidedir.

 

   Sedimanter bir kaya olan ve çoğunlukla tektonik açıdan aktif bölgelerde oluşan traverten, kolay işlenebilmesi, güzel renkli ve dekoratif dokusu gibi nedenlerle eski çağlardan günümüze kadar yapıtaşı olarak yaygın şekilde kullunılmıştır.

 

   Sarı travertenlerimiz bölgede çok ciddi bir rezerve sahiptir.Bu rezerv yıllarca taş ocağı şeklinde ruhsatlandırılarak çalışmış ve daha sonra Hadrianapolis antik kentine yakınlığı nedeniyle 1. dereceden sit alanı ilan edilmiştir.

 

   Belediye Başkanlığı olarak bölgenin ekonomik kalkınmasında önemli bir rol oynayacağını düşündüğümüz sarı travertenlerimizin sit alanından çıkartabilmek için, Koruma Kurulu  nezdinde resmi girişimlerde bulunarak sit alanından çıkartılmıştır.

 

   Dünya çapında tanıtımını yapabilmek için,Genel Kurmay Başkanlığı’ndan Anıtkabirin tarihçesi temin edilerek travertenimizin kullanıldığı alanlar belirlenerek maket Anıtkabir çalışması yapılmış ve Dünyanın en iyileri arasında bulunan uluslar arası İstanbul EMİT Fuarında sergilenerek görücüye çıkartılmıştır.

 

   Sarı travertenlerimiz  Anıtkabirde: Zafer kabartmaları, şeref holü dış duvarları ve tören meydanını çevreleyen kolonların yapımında kullanılmıştır.Açık sarı renktedir.Ayrıca bünyesinde bakteri üretmez.

 

   Başta ülkemiz mermer sektöründe önemli bir ticari yere sahip olan Eskipazar sarı travertenleri, binalardaki dekorasyon çalışmalarında vekaydırmazlık özelliği olması nedeni ile ıslak zeminlerde kullanılmaktadır.Dünya pazarına da adını hızla duyuran Eskipazar sarı travertenleri; Amerika, İtalya, Kanada ve Avustralya’ya ihraç edilmektedir.

 

Sarı Traverten 

Bu sayfayi arkadasiniza önerin! Sayfayi Yazdir