Get Adobe Flash player

İHALE İLANLARI

Oturum Aç

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Beni HatırlaŞifremi Unuttum

Hesap Oluştur!

Canlı Yayın

Eskipazar Haberler : Hadrianaupoliste 1500 Yıllık Kilise Bulundu
Tarih: 2018/2/5 11:48:36 (1741 Okuma)Hadrianaupolis Antik Kenti çalışmalarında Anadolu’nun en erken döneme ait kiliselerinden biri ortaya çıkarıldı.İlçe Kaymakamı Hüseyin Remzi KONAK, Belediye Başkanımız Mustafa YARKAN, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim ŞAHİN ve Hadrianapolis Antik Kenti kazı sorumlusu Karabük Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Dç. Dr. Ersin ÇELİKBAŞ 1500 yıllık olduğu belirlenen ve önemli figürlerin yer aldığı mozaiklerin ortaya çıkarıldığı Hadrianapolis Antik Kent alanında incelemelerde bulundu.

M.Ö. I.  yüzyılda kurulduğu ve M.S. 8.  yüzyıla kadar yerleşim amacıyla kullanıldığı tahmin edilen İlçemiz Hadrianaupolis Antik Kenti kazı çalışmalarında Anadolu'nun en erken kiliselerden biri ortaya çıkarıldı. Kasım ve Aralık aylarında yapılan kazı çalışmalarında Hristiyan dünyasının önemli din adamlarından Stylianos Alypius'un kalıntıları ortaya çıkarıldı.

Kastamonu Müze Başkanlığı gözetiminde kazı çalışmalarının bu yıl yeniden başlayacağını belirten İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim ŞAHİN, bölgede 11 yıldır kazı çalışmalarının devam ettiğini söyleyerek, 100 yıl devam eden Efes kazısının bile yüzde 10'nun ortaya çıkarıldığı söylenirse Eskipazar' daki kazı çalışmalarının çok uzun yıllar devam edeceğini kaydetti.

İlçe Kaymakamı Hüseyin Remzi KONAK antik kentin büyük bir potansiyeli olduğunu ve mozaik sanatının ön plana çıktığını, Belediye Başkanı Mustafa YARKAN ise, Karabük’ ün ilçeleri ve Türkiye için bölgenin büyük bir hazine olduğunu Belediye olarak tam destek verdiklerini söyledi.

Kazı sorumlusu ve bilimsel danışmanı Karabük Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ersin Çelikbaş, Kasım – Aralık ayında yaptıkları kazı çalışmalarında 1500 yıllık olduğu belirlenen Kilisenin ortaya çıkarıldığını söyledi.

Jeoradar ile belirlenen alanda yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan kilisenin Anadolu’nun en erken kiliselerinden biri olduğunu da ifade eden Çelikbaş, “ Şuan küçük bir bölümünü ortaya çıkarmamıza rağmen elde ettiğimiz arkeolojik bilgiler doğrultusunda M.S. 5. yüzyılın ortalarını bize işaret etmekte. Buda Anadolu kilise mimarisine baktığımızda erken kiliselerden bir tanesini yansıttığını söyleyebiliriz. Bu kilisenin önemli bir durumu da söz konusu. Hristiyanlık dünyasında Eskipazar’da doğmuş ve burada ölmüş zat mevcut. Buda Antik Çağ’ın en önemli kişilerinden birisi olan sütun azizlerinden Stiylos Alpius. Bunla ilgili antik kaynaklar Eskipazar’da ona ait kız ve erkek manastırının varlığından bahsediliyor. Bizim yapmış olduğumuz çalışmalarda da kilise ve manastırları tespit etme imkanı çok yüksek. Kilise C’nin de erken bir kilise olması ve onunla aynı döneme gelmesi bizim verileri güçlendiriyor. Bu anlamda ortaya çıkardığımız kilise çok önemli bir konuma sahip” dedi.

“Hristiyan dünyası için çok önemli”

Çelikbaş, ortaya çıkarılan kilisenin yaklaşık 20 metre uzunluğa sahip olduğunu ve önemli zemin döşemelerinin de olduğuna dikkat çekerek, “ Mozaik sanatında çok önemli figürler bulduk. Hadrianaupolis büyük bir antik kent. Buranın büyük bir antik kent olması M.S. 4. yüzyıldan başlıyor. Stylianos Alypius’un doğup burada ölmesi Hristiyanlık dünyası için çok önem arz eden kent. Özellikle o dönemde Hristiyanların Amasra limanına gelerek Hadrianaupolis’i ziyaret ettikten sonra İstanbul’a ticarete gidildiğini biliyoruz. Burası hac yolu güzergahı. Hadrianaupolis’in de bu dönemden itibaren sahip olduğu önemli Hristiyanlık yapıları var. Biz bu yapılarının çekirdek merkezinden 20 kilometre bir genişliğe sahip olduğunu tespit ettik. Bu çalışmalarımızla bunları arkeolojik verilerle de destekleyeceğiz. Hadrianaupolis Batı Karadeniz bölgesinin en önemli Arkeolojik konumuna sahip” diye konuştu.
Yazıcı Dostu Sayfa Bu yazıyı arkadaşına gönder Bu  yazıdan PDF oluştur
 
Yorumların sorumluluğu gönderen üyelerimize aittir. Yorumların içeriğinden, yorumu gönderen üyelerimiz sorumludur.